Description
Product information
Jointing tape paper 30 m x 50 mm. Paper plasterboard jointing tape.
- Guarantee – Statutory
- Suitable for Jointing
- Resistant to corrosion
- Measure and cut tape to length, fold in half to reinforce bend. Apply a compound base coat to join. Line up and apply tape to wet compound in join. Smoothly apply a layer of compound over tape and wall. Allow to dry. Apply a second layer of compound with wide trowel. Allow to dry. Apply a top coat. Allow to dry. Finish surface to required texture.
Features and benefits
- 30m x 50mm
- Paper joint tape
- Easy to use
- Prone to manual tearing
- Strong
- Reinforces plaster coating
- Made in China
- Can be cut in size
- Efficient
- Prevents cracks
| Adhesive type | Non-adhesive |
|---|---|
| Brand | Volden |
| Colour | Beige |
| Length (m) | 30m |
| Location | Interior |
| Material | Paper |
| Model name/number | Jointing tapes |
| Pack quantity | 1 |
| Thickness (mm) | 0.18mm |
| Weight (g) | 220g |
| Width (mm) | 50mm |
| Product code | 5059340821153 |





Reviews
There are no reviews yet.