Description
Product information
Wienerberger Peak Bordeaux Rustic is an extruded wirecut red bark textured rustic brick with purple and blue multi coloured flashes to stretcher faces.If you're looking for a consistently high quality wirecut brick offering great value for any newbuild or extension project then this is a very popular choice used in many development projects across England.
- Guarantee – Statutory
Features and benefits
- Wienerberger Peak Bordeaux Rustic is an extruded wirecut red bark textured rustic brick with purple and blue multi coloured flashes to stretcher faces.
- If you're looking for a consistently high quality wirecut brick offering great value for any newbuild or extension project then this is a very popular choice used in many development projects across England.
| Brand | Akor Building Products |
|---|---|
| Pack quantity | 150 |
| Product height | 65mm |
| Product length | 215mm |
| Product width | 102mm |
| Product weight | 405kg |
| Colour group | Red |
| Product code | 5060950713271 |





Reviews
There are no reviews yet.