Description
Product information
Wienerberger Kinder Mixed Red is a red tonal, lightly textured wirecut facing brick. Size tolerance T2/R1. Durability F2. Soluble salt S2. Minimum compressive strength 40N/mm2. Max water absorption 12%.
- Guarantee – Statutory
Features and benefits
- Wienerberger Kinder Mixed Red is a red tonal, lightly textured wirecut facing brick. Size tolerance T2/R1. Durability F2. Soluble salt S2. Minimum compressive strength 40N/mm2. Max water absorption 12%.
| Brand | Akor Building Products |
|---|---|
| Pack quantity | 150 |
| Product height | 65mm |
| Product length | 215mm |
| Product width | 102mm |
| Product weight | 405kg |
| Colour group | Red |
| Product code | 5060950713301 |





Reviews
There are no reviews yet.