Description
Product information
Our Upvc flat utility boards are 1 metre in length and supplied in a 5 length pack, with each length measuring 1 metres.The boards have a white gloss finish, removing the need to paint and providing a surface which is easy to clean.Each board is 9mm thick and is manufactured with a high quality finish.The boards have various uses, including soffit board, skirting board, reveal liner, shower skirting andmuch more.Cellular foam PVC-U products are easy to work with using normal hand tools for drilling and cutting. It is recommended that the saw should have a fine tooth blade. PVC-U products should not be fitted below 0˚C as the boards may become brittle. Produced in accordance with a BS EN 1SO 9001:2000 accredited quality system. Tested to BS476 Part 7:1997 Class 1 surface spread of fire.
- Guarantee – 20 years
- Mould resistant
- Weatherproof
- Resistant to colour fadingResistant to colour fading
Features and benefits
- The utility boards are 9mm thick and have a white gloss finish
- Will not rot, warp, crack or erode. They do not require painting or any other protective treatment
- These flat boards remove the need to paint and providing a surface which is easy to clean
- A utility board, it can be used as soffit, reveal liner, skirting board, shower capping and much more
- Will not rot, warp, crack or erode. They do not require painting or any other protective treatment.
| Brand | Eurocel |
|---|---|
| Pack quantity | 5 |
| Edge profile | Single rounded edge |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Product width | 200mm |
| Product thickness | 9mm |
| Product weight | 3750g |
| Material | uPVC |
| Colour group | White |
| Product code | 3620891380073 |





Reviews
There are no reviews yet.