Description
Product information
16mm Multiwall Polycarbonate Sheeting boasts great strength and versatility, making it the ideal solution in many applications. STORM’s Polycarbonate Sheeting is UV stabilised one side to give a 10-year warranty. It is easy to cut and install, lightweight, durable and an effective insulator. Extensive stock is available with a wide range of complementary polycarbonate accessories.
- Fittings & fixings sold separately
- Guarantee – 10 years
- Lead-free
Features and benefits
16mm Polycarbonate sheets provide superb thermal insulation and good sound insulation, ideal for use in; conservatories, covered walkways, vertical glazing, etc.
- 10-Year Warranty
- Outstanding Strength to Weight Ratio
- High Levels of Impact Resistance
- Lightweight and Easy to Handle
- Energy Saving
- High Optical Clarity
- Co-Extruded with a UV Protection Layer
- Complementary Accessories
| Colour | Clear |
|---|---|
| Durability | Heavy duty |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Location | External |
| Material | Multiwall polycarbonate |
| Product length | 6000mm |
| Product thickness | 16mm |
| Product weight | 10.5kg |
| Product width | 700mm |
| Profile | Multiwall-Triple wall |
| Product code | 5056667301276 |





Reviews
There are no reviews yet.