Description
Product information
These 3" ASB Profile PVC Corrugated Sheets are a durable and versatile roofing and cladding solution designed for a wide range of applications. Made from high-quality PVC (polyvinyl chloride), this sheeting offers excellent resistance to weather, chemicals, and corrosion.Available in 3 thicknesses, 0.8mm (lightweight), 1.1mm (standard) and 1.3mm (heavyweight) and in various lengths to fit a variety of different projects. With a high level of light transmission, these sheets are a cost-effective way to add more-light and covering constructions such as pergolas and canopies.
- Fittings & fixings not included
- Guarantee – 1 year
- Recommended to overlap sheets by a minimum of 2 corrugations. Always fix through the crown of the corrugation – NOT the valley. Add fixings at every other corrugation. Installation is simple and gives you long lasting cover with whatever your need
Features and benefits
Also available within the Solstice range are all the products needed to complete any project. From fixings to foam fillers, these essential accessories ensure a professional finish, long-lasting performance, and maximum weather protection.
- High Light Transmission
- Aesthetic & Functional
- Perfect for a variety of applications
- Easy to Install
- Resistance to various weather conditions
- Resistant to impact
- All accessories available
- This listing is for a bundle of3 sheets
| Colour | Clear |
|---|---|
| Durability | Medium duty |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Profile | Corrugated |
| Thickness (mm) | 1.1mm |
| Weight (kg) | 8.73kg |
| Width (cm) | 76.2cm |
| Product code | 5060938849107 |





Reviews
There are no reviews yet.