Description
Product information
The Skyguard EPDM Membrane is the perfect solution for anyone looking for a durable, easy-to-install, and long-lasting roofing solution for their flat roof. Our EPDM Rubber Membrane is completely UV stable and tear-resistant, ensuring it will last for many years to come. It is also supplied in one piece, making installation quick and simple when used with our Skyguard Water Based Deck Adhesive.
- Guarantee – 20 years
- UV resistant
- Weatherproof
Features and benefits
- 50+ year life expectancy
- Supplied in one-piece, meaning no need to join seperate pieces on site
- Quick and easy installation so you can waterproof your shed/garden room in no time
- UV stable, won't tear split or crack over time
- 20 year membrane guarantee
- No maintenance required
| Brand | Skyguard |
|---|---|
| Pack quantity | 1 |
| Coverage | 8.4m² |
| Product length | 2m |
| Product width | 4.2mm |
| Product thickness | 1mm |
| Product weight | 10.92kg |
| Durability | Heavy duty |
| Material | EPDM rubber |
| Colour group | Black |
| Product code | 5060539798033 |





Reviews
There are no reviews yet.