Description
Product information
This Bituminous underlay is suitable for garages and outbuildings and is to be used as the base layer of a two layer system.
- Guarantee – 10 years
Features and benefits
- Roofing membrane for non-habitable garden buildings and huts. Product is suitable as a cap sheet for garages and outbuildings.
- Product to be used under a cap sheet for garages and outbuildings
- Do not drag rolls across rough surfaces; they should be lifted. Rolls should stand on their ends on a dry surface
| Brand | Roof pro |
|---|---|
| Colour group | Beige |
| Coverage | 10m² |
| Length (m) | 10m |
| Pack quantity | 1 |
| Weight (kg) | 18kg |
| Width (m) | 1m |
| Product code | 5060382232814 |





Reviews
There are no reviews yet.