Description
Product information
This weatherproofing flashing tape is a self-adhesive bituminous sealing strip which bonds instantly to provide a permanent watertight seal
- Suitable for Flashing
- Weatherproof
- Suitable for: Flashing
Features and benefits
- An excellent alternative to lead
- Instantly weatherproofs
- Grey finish to mimic lead flashing
| Brand | Roof pro |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Length (m) | 10m |
| Location | Exterior |
| Material | Butyl |
| Pack quantity | 1 |
| Thickness (mm) | 1.1mm |
| Weight (g) | 1110g |
| Width (mm) | 100mm |
| Product code | 5060382232494 |





Reviews
There are no reviews yet.