Description
Product information
This 3m clear Polywall side flashing provides weatherproof sealing at the edge of polycarbonate roofing. At 10cm wide, it offers protection against rain ingress and is ideal for carports, canopies, and lean-to roofs.
Features and benefits
- Suitable for fixing polycarbonate multiwall sheets and close edges
| Brand | Polywall |
|---|---|
| Colour group | Transparent |
| Length (m) | 3m |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Pack quantity | 1 |
| Thickness (mm) | 1.4mm |
| Weight (g) | 1510g |
| Width (mm) | 100mm |
| Product code | 8691756903152 |





Reviews
There are no reviews yet.