Description
Product information
This corrugated roof sheet, made from pre-finished steel, features a durable, oven-cured surface with a 200-micron thick layer of PVC Plastisol and an Aluzinc substrate that offers superior protection against corrosion and oxidation. With 13 three-inch corrugated profiles, it mimics the traditional look of corrugated iron cladding and provides a width coverage of 990mm when lapped. Available in various lengths, it is suitable for installations with a minimum roof pitch of 10. The sheet offers excellent resistance to harsh weather, corrosion, and abrasions, while maintaining color stability.Ideal for a wide range of projectsincluding domestic, industrial, agricultural, and commercial buildingsit can be used for cladding, roofing, garages, curtain walling, cold stores, infill panels, and partitioning. Lightweight and easy to install with self-drilling screws, it can be incorporated into an insulated system, used to over-clad existing roofs, or applied as a single skin.
- Fittings & fixings not included
- Guarantee – 6 months
- Lead-free
Features and benefits
Corrugated 13/3 profile external face with 18mm profile height, 76mm pitch | Ideal for vertical and horizontal roof or wall applications | Suitable for a minimum pitch of 10 | PVC Plastisol coated finish | 990mm standard width when lapped | Quick and straightforward to install | 0.7mm gauge thickness
- Corrugated 13/3 profile external face with 18mm profile height, 76mm pitch
- Ideal for vertical and horizontal roof or wall applications
- Suitable for a minimum pitch of 10°
- PVC Plastisol coated finish
- 990mm standard width when lapped
- Quick and straightforward to install
- 0.7mm gauge thickness
- *** Made to Order ***
| Brand | Marlborough |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Durability | Heavy duty |
| Fire rating | D-s2, d0 |
| Location | External |
| Material | Metal |
| Product length | 2440mm |
| Product thickness | 0.7mm |
| Product weight | 69kg |
| Product width | 990mm |
| Product code | 0757221551629 |





Reviews
There are no reviews yet.