Description
Product information
This sturdy 13/3 corrugated roof sheet features a traditional corrugated profile and is 0.5mm thick, making it ideal for roofing and cladding in commercial, domestic, and agricultural applications. It can be used for single-skin sheeting, as part of insulated built-up systems, or to over-clad existing roofs. The durable polyester paint coating adds protection while offering a sleek, visually appealing finish. With 13 three-inch corrugations, it provides a classic iron cladding look. Lightweight and easy to handle, it can be installed on roofs with a minimum pitch of 10, using traditional nails or self-drilling screws on top of the corrugations. Beyond roofing and cladding, this sheet is also suitable for curtain walling, partitioning, infill panels, cold stores, and garages.
- Fittings & fixings not included
- Guarantee – 6 months
- Lead-free
Features and benefits
Corrugated profile with 13 3-inch round corrugations, 18mm profile height and 76mm pitch | Ideal for vertical and horizontal roof or wall applications | Suitable for a minimum pitch of 10 | PVC Plastisol coated finish | 990mm standard width when lapped | Quick and straightforward to install | 0.5mm gauge thickness
- Corrugated profile with 13 3-inch round corrugations, 18mm profile height and 76mm pitch
- Ideal for vertical and horizontal roof or wall applications
- Suitable for a minimum pitch of 10°
- PVC Plastisol coated finish
- 990mm standard width when lapped
- Quick and straightforward to install
- 0.5mm gauge thickness
- *** Made to Order ***
| Brand | Marlborough |
|---|---|
| Colour | Black |
| Durability | Heavy duty |
| Fire rating | D-s2, d0 |
| Location | External |
| Material | Metal |
| Product length | 3660mm |
| Product thickness | 0.5mm |
| Product weight | 69kg |
| Product width | 990mm |
| Product code | 0757221552107 |





Reviews
There are no reviews yet.