Description
Product information
PACK OF 10 (Total 10 Units) – Multi Roll Roof / Loft Insulation 6m x 1160mm x 150mm – This Multi-Roll is a lightweight, non-combustible glass mineral wool insulation roll. The flexible roll 2 x 580mm/3 x 386mm is perforated to allow easy installation between common joist spacing's and minimum onsite cutting and waste. This Multi-Roll is primarily used as thermal insulation in new and existing lofts/cold roofs. However, it can be used in a number of other applications including suspended timber ground floors. When used in a loft/cold roof, it can be installed between and over the joists. Key Features – Provides excellent thermal performance with a thermal conductivity of 0.044W/mK Classified as A1 non-combustible (the highest possible rating) Manufactured from up to 84% recycled glass Simple installation process
- Guarantee – 6 months
Features and benefits
Key Features – Provides excellent thermal performance with a thermal conductivity of 0.044W/mK Classified as A1 non-combustible (the highest possible rating) Manufactured from up to 84% recycled glass Simple installation process
- Provides excellent thermal performance with a thermal conductivity of 0.044W/mK
- Classified as A1 non-combustible (the highest possible rating)
- Manufactured from up to 84% recycled glass
- Simple installation process
- KEY INFORMATION: Length (mm): 6065 | Thickness (mm): 150 | Width (mm): 1160 | Material: Glass Mineral Wool | Thermal Conductivity: 0.044 W/mK
| Brand | Marlborough |
|---|---|
| Product length | 6000m |
| Product width | 1160mm |
| Product thickness | 150mm |
| Product weight | 25kg |
| BRE green guide rating | A+ |
| Euroclass fire performance rating | A1 |
| Standard | ISO 9001 |
| Product code | 0757284561252 |





Reviews
There are no reviews yet.