Description
Product information
The KEYLITE TRF flashing is for a single roof window installation into interlocking profile tiles or interlocking plain tiles. This is perfect for wavy & patterned tiles. You can use this TRF KEYLITE Flashing kit if your roof meets the following criteria:Roof Pitch 20° – 90° Material Profile – Max 45 mm Suitable for: CP / TH / FE
- Guarantee – 10 years
Features and benefits
The KEYLITE TRF flashing is for a single roof window installation into interlocking profile tiles or interlocking plain tiles. This is perfect for wavy & patterned tiles. You can use this TRF KEYLITE Flashing kit if your roof meets the following criteria:Roof Pitch 20° – 90°Material Profile – Max 45 mmSuitable for: CP / TH / FE
- One-piece bottom apron design improves aesthetic finish and allows for easy installation.
- Suitable for interlocking slate and profiled sheeting.
- Designed specifically for Keylite Roof Windows.
- Suitable for Centre Pivot, Top Hung, Fire Escape roof windows.
- Suitable for roof pitches 20° – 90°
- Material Profile – Max 45 mm.
| Coating | Powder-coated |
|---|---|
| Colour group | Grey |
| Material | Aluminium |
| Pack quantity | 1 |
| Product length | 980mm |
| Product weight | 8.77kg |
| Product width | 1340mm |
| Suitable for | Tiles |
| Product code | 5038198003690 |





Reviews
There are no reviews yet.