Description
Product information
The KEYLITE SRF flashing is for a single roof window installation slate. This is perfect for non-interlocking slate up to 10mm thick. You can use this SRF KEYLITE Flashing kit if your roof meets the following criteria:Roof Pitch 15° – 90° Material Profile – Max 10mm Suitable for: CP / TH / FE#
- Guarantee – 10 years
Features and benefits
The KEYLITE SRF flashing is for a single roof window installation slate. This is perfect for non-interlocking slate up to 10mm thick. You can use this SRF KEYLITE Flashing kit if your roof meets the following criteria:Roof Pitch 15° – 90°Material Profile – Max 10mmSuitable for: CP / TH / FE#
- One-piece bottom apron design improves aesthetic finish and allows for easy installation.
- Not to be used with interlocking slate.
- Designed specifically for Keylite Roof Windows.
- Suitable for Centre Pivot, Top Hung, Fire Escape roof windows.
- Suitable for roof pitches 15° – 90°
- Material Profile – Max 10mm.
| Coating | Powder-coated |
|---|---|
| Colour group | Grey |
| Material | Aluminium |
| Pack quantity | 1 |
| Product length | 980mm |
| Product weight | 3.77kg |
| Product width | 550mm |
| Suitable for | Slate |
| Product code | 5038198003539 |





Reviews
There are no reviews yet.