Description
Product information
Textured aluminium-based alternative to traditional lead flashing. High performance, long-term durability for use in flat and pitched roof applications.Typical applications for this lightweight synthetic flashing with excellent malleability and formability includes: Chimneys and Abutments, Saddles, Soakers and Stepped Flashing, Windows, Dormers and Rooflights, Valleys and Gutters.EasyLead R is rolled sheet aluminium with a protective anti-corrosion coating and a high performance butyl adhesive on the underside.
- Fittings & fixings not required
- Guarantee – 20 years
- Resistant to heat
- UV resistant
- Weatherproof
Features and benefits
150mm (6in) wide and 5m (16ft 5in) long with rough texture. Other widths, and a textured alternative also available.
- EXTREMELY LIGHTWEIGHT – lighter and easier to work with than lead
- MALLEABLE MATERIAL – can be worked or hammered like traditional lead
- ANTI-CRIME PRODUCT – no re-sale value, so unattractive to thieves
- 20+ YEARS LIFE EXPECTANCY – durable and resistant to corrosion and UV degradation
- HIGH PERFORMANCE BUTYLE TAPE – bonds to brickwork, roof tiles and popular construction materials
- BBA APPROVED – meets Building Regulations
- TEMPERATURE RESISTANT – effective from -40°c to +90°c
| Brand | Easy-Trim |
|---|---|
| Pack quantity | 1 |
| Colour group | Grey |
| Location | External |
| Model name/number | EASYLEADR1505 |
| Product length | 5000mm |
| Product thickness | 3.2mm |
| Product weight | 1832g |
| Product width | 150mm |
| Standard | BS 5534 : 2014, BS 8000-0 : 2014, BS 8000-6 : 1990 and NHBC |
| Suitable for | Tiles |
| Product code | 5055717114828 |





Reviews
There are no reviews yet.