Description
Product information
DEKS Fast Flash Self Adhesive Lead AlternativeDEKS Fast Flash is ideal for any application requiring a quick and secure flashing solution. DEKS Fast Flash can be installed on roofs with a slope of min 5° and on almost all roof materials. DEKS Fast Flash is environmentally friendly and easy to install as the reverse is self-adhesive, as well as being flexible and very workable. If painting is required or where water is likely to travel from copper or bitumen onto DEKS Fast Flash use 100% acrylic low-sheen exterior paint.Width: 560mmLength: 5000mmColour: Black
- Guarantee – 1 year
Features and benefits
- Aluminium & EPDM
- 9.9
- 0.01
- 560
| Brand | DEKS |
|---|---|
| Pack quantity | 1 |
| Colour group | Black |
| Product length | 5000mm |
| Product thickness | 4mm |
| Product weight | 9.9g |
| Product width | 560mm |
| Product code | 9316867050067 |





Reviews
There are no reviews yet.