Description
Product information
CLS timber is a major component of residential and commercial building construction. It is used for framing, stud work, panelling, roof trusses, and flooring. The Essentials smooth planed whitewood spruce CLS timber is (L)2.4m x (W)6.3cm x (T)38mm, 2.88kg. Crafted with a round edge profile, this CLS timber ensures precise and clean edges for reliable woodworking results. Strength graded to C16 specification for structural applications including stud wall partitions, a versatile and cost effective building material, CLS is a graded, planed timber.
- CE marked
- It is recommended nails, screws or adhesive are used with this product
- A versatile and cost effective building material, CLS is a graded, planed timber commonly used in stud wall construction.
- Green star claim – This product's wood is certified by a third party. Information about the third party can be found on the product packaging.*
Features and benefits
- A versatile and cost effective building material, CLS is a graded, planed timber commonly used in stud wall construction.
- Regularised for uniformity on four sides with rounded edges for easy handling
- Kiln dried to ensure stability and workability
- Made using responsibly sourced, forest friendly timber
| Length (m) | 2.4m |
|---|---|
| Pack quantity | 1 |
| Species | Spruce |
| Standard | EN 14081-1:2005+A1:2011 |
| Thickness (mm) | 38mm |
| Weight (kg) | 2.88kg |
| Width (mm) | 63mm |
| Product code | 3663602860143 |





Reviews
There are no reviews yet.