Description
Product information
25mm Multiwall Polycarbonate Sheeting is the most versatile and widely used form of polycarbonate sheet as it is made up of various layers, allowing for superb thermal insulation and great sound insulation too. It is easy to cut and install and highly durable. Extensive stock is available with a wide range of complementary polycarbonate accessories.
- Fittings & fixings sold separately
- Guarantee – 10 years
- Lead-free
Features and benefits
25mm Polycarbonate sheets provide superb thermal insulation and great sound insulation, ideal for use in; conservatories, covered walkways, vertical glazing, etc.
- 10-Year Warranty
- Outstanding Strength to Weight Ratio
- High Levels of Impact Resistance
- Lightweight and Easy to Handle
- Energy Saving
- High Optical Clarity
- Co-Extruded with a UV Protection Layer
- Complementary Accessories
| Colour | Clear |
|---|---|
| Durability | Heavy duty |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Location | External |
| Material | Multiwall polycarbonate |
| Product length | 4500mm |
| Product thickness | 25mm |
| Product weight | 31.18kg |
| Product width | 2100mm |
| Profile | Multiwall |
| Product code | 5056667301528 |





Reviews
There are no reviews yet.