Description
Product information
MDF wall panelling strips that can easily be cut to size to suit all of your DIY needs. Add a modern take on the classic shaker style wall panelling trend to transform your home. Suitable for half height or full height designs, these packs are verstile and with fast free delivery you will be ready to start your project in no time.
Features and benefits
You can install these panels quickly and easily using glue or screws/pins. Once installed, simply undercoat and paint to suit your required decor style.
- Pack of 15
- Each strip is 2.44m long
- Total pack length 36.6m
- Cut to size at our factory using highly accurate beam saws
- 9mm thick
- 90mm wide
- Free delivery
| Material | MDF |
|---|---|
| Style | Modern |
| Paintable | Paintable |
| Panel height | 2440mm |
| Panel width | 90mm |
| Panel thickness | 9mm |
| Weight (kg) | 20kg |
| Product code | 1239874561999 |





Reviews
There are no reviews yet.