Description
Product information
The Asphalt Roof Shingles offer reliable protection for your roofs. Crafted from high-quality asphalt, they are waterproof, noise-resistant, and heat-resistant, shielding your roof from rain and sun for an extra layer of safety. These shingles can also enhance the appearance of the building, giving it a fresh makeover. Lightweight and featuring adhesive backing for the aid of installation, they are easy to install on your own. For best results, it is recommended to use reinforced nails.
- Guarantee – 1 month
- Weatherproof
Features and benefits
These roof shingles dampens the noise for a quieter environment Shields your roof from rain and sun to extend its lifespan. Besides. they are applicable on the outhouse, dog house, or chicken coop for a neater, newer look.
- Total Quantity: 18pcs
- Material: Asphalt
- Coverage: 2.61sqm
- Length/pc: 1000±3mmWidth:/pc: 333±3mmThickness: 2.7±0.1mm
| Brand | Thehotsale |
|---|---|
| Pack quantity | 18 |
| Product length | 1000mm |
| Product width | 333mm |
| Product thickness | 2.7mm |
| Product weight | 24kg |
| Colour group | Brown |
| Product code | 0747674341113 |





Reviews
There are no reviews yet.