Description
Product information
Used for cavity/solid wall constructions as well as internal load-bearing walls. They are water resistant with good acoustic properties.
- BBA approved
- Frost protected
- Guarantee – 2 years
- Low water absorption
| Pack quantity | 50 |
|---|---|
| Fire rating | Not fire-rated |
| Load bearing | 7.3N/mm² |
| Location | Internal & external |
| Product height | 140mm |
| Product length | 440mm |
| Product weight | 1325kg |
| Material | Concrete |
| Colour group | Grey |
| Product code | 1234565003242 |





Reviews
There are no reviews yet.