Description
Product information
100mm Celcon H+H Standard Grade Plain Face 3.6N Block can be used as infill for beam and block flooring, or below DPC, as well as above the ground wall applications.**Blocks could be supplied in Thermalite depending on availability at point of order. Equivalent brands are of the same specification and price.**Blocks could be supplied in Thermalite depending on availability at point of order. Equivalent brand is of the same specification and price.
- BBA approved
- Frost protected
- Guarantee – 2 years
- Low water absorption
| Pack quantity | 160 |
|---|---|
| Fire rating | Not fire-rated |
| Location | Internal & external |
| Product height | 100mm |
| Product length | 440mm |
| Product weight | 908.8kg |
| Material | Aerated concrete |
| Colour group | Grey |
| Product code | 3456785003006 |





Reviews
There are no reviews yet.