Description
Product information
STORM’s Rafter Supported Glazing bar is an economy snap-down bar with a heavy-duty aluminium base section and tough UV stable upper section. Complete with one end cap and suitable for use with 10mm – 25mm Polycarbonate sheeting, STORM’s Rafter bars are available in multiple lengths, and in white, brown, and grey.
- Fittings & fixings sold separately
- Guarantee – 10 years
Features and benefits
Ideal for use in timber supported roofs, lean-to conservatories and gazebos, STORM’s Rafter Supported Glazing bars are available in multiple colours and lengths.
- 10-Year Warranty
- Ideal for Timber Supported Roofs
- Suitable for Lean-To Timber Conservatories and Gazebos
| Pack quantity | 1 |
|---|---|
| Location | External |
| Product length | 5000m |
| Product width | 50mm |
| Product weight | 2.92kg |
| Product thickness | 25mm |
| Material | PVC |
| Colour group | Grey |
| Product code | 5056667301740 |





Reviews
There are no reviews yet.