Description
Product information
The Alderley Cottage Blend brick, manufactured by Ibstock, is an extruded brick that is red in colour with a smooth texture.As a facing brick, the Alderley Cottage Blend brick is commonly chosen for its aesthetic qualities, and will provide a red, smooth textured façade.
- Guarantee – Statutory
Features and benefits
- The Alderley Cottage Blend brick, manufactured by Ibstock, is an extruded brick that is red in colour with a smooth texture.
- As a facing brick, the Alderley Cottage Blend brick is commonly chosen for its aesthetic qualities, and will provide a red, smooth textured façade.
| Brand | Akor Building Products |
|---|---|
| Pack quantity | 250 |
| Product height | 65mm |
| Product length | 215mm |
| Product width | 102mm |
| Product weight | 550kg |
| Colour group | Red |
| Product code | 5060950712236 |





Reviews
There are no reviews yet.