Description
Product information
The FloPlast Universal White Fascia Board (L)4m (W)225mm provides a durable and low-maintenance solution for enhancing your roofline. Made from high-quality materials, this fascia board offers long-lasting protection against weathering and decay. Its clean white finish also suits a variety of architectural styles, improving the appearance of your home.
- Guarantee – 10 years
Features and benefits
- FloPlast boards offer a complete maintenance free solution to both Roofline and Window Systems construction
- The tough impermeable outer skin of FloPlast foam boards provides year round protection from both the weather and insect infestation
- Will not rot, warp, crack or erode. They do not require painting or any other protective treatment. The combined cellular core and Co-extruded PVC-U surface skin ensure high durability in all conditions
- FloPlast Co-extruded White Cellular PVC-UE boards come with a twenty year product guarantee in respect of performance and significant discolouration. The guarantee is subject to registration of the installation
- FloPlast Roof Trim and Cladding Systems have been assessed and achieved British Board of Agrément Certification
| Brand | FloPlast |
|---|---|
| Colour group | White |
| Location | External |
| Material | PVC-UE |
| Model name/number | U225(4M) |
| Pack quantity | 1 |
| Standard | BS7619 |
| Surface finish | Smooth |
| Thickness (mm) | 9mm |
| Weight (kg) | 3.67kg |
| Width (cm) | 22.5cm |
| Product code | 5055149983399 |





Reviews
There are no reviews yet.