Description
Product information
This white uPVC fascia board from FloPlast is designed to protect roof edges and support guttering. At 4 metres long and 175mm wide, it offers durable weather resistance and a clean finish for roofing projects.
Features and benefits
- FloPlast boards offer a complete maintenance free solution to both Roofline and Window Systems construction
- The tough impermeable outer skin of FloPlast foam boards provides year round protection from both the weather and insect infestation
- Will not rot, warp, crack or erode. They do not require painting or any other protective treatment. The combined cellular core and Co-extruded PVC-U surface skin ensure high durability in all conditions
- FloPlast Co-extruded White Cellular PVC-UE boards come with a twenty year product guarantee in respect of performance and significant discolouration. The guarantee is subject to registration of the installation
- FloPlast Roof Trim and Cladding Systems have been assessed and achieved British Board of Agrément Certification
| Brand | FloPlast |
|---|---|
| Colour group | White |
| Location | External |
| Material | PVC-UE |
| Model name/number | M175 |
| Pack quantity | 1 |
| Standard | BS7619 |
| Surface finish | Smooth |
| Thickness (mm) | 18mm |
| Weight (kg) | 5.2kg |
| Width (cm) | 17.5cm |
| Product code | 5055149983504 |





Reviews
There are no reviews yet.