Description
Product information
The Classic Ogee is a simple and stylish traditional Ogee profile. This plaster coving has been popular since Georgian times. Supplied in lengths of 2.4m. We use specialist couriers to deliver Plaster Coving, Delivery within 10 days to addresses in England.
- Adhesive required
- Guarantee – 1 month
Features and benefits
- Hand Made with real Gypsum Plaster
- 15 lengths of 2.4m – 36m of coving per item
| Pack quantity | 1 |
|---|---|
| Product length | 36m |
| Product width | 180mm |
| Product weight | 60000g |
| Material | Plaster |
| Profile | S-shaped |
| Colour group | White |
| Style | Traditional |
| Product code | 0123456123779 |





Reviews
There are no reviews yet.