Description
Product information
Theses plastic corner trim are a 90 degree rigid angle cover trim and can be used to cover internal and external corners. Measuring 1 metre in length, the corners are available in various widths, with each edge measuring the same size. The corner trim can be fitted using fixing pins, silicone, glue and other adhesives. Product Features: -Easy to fit, giving a clean finish to corner angles -Easy wipe clean plastic, removing the need to paint -The trim can work as internal or external corner as the colour has the same finish on both sides Available in various widths
- Guarantee of Statutory
Features and benefits
- These plastic corner trim are a 90 degree rigid angle cover trim that can be used to cover internal and external corners
- Measuring 1 metre in length, with each edge measuring 50mm x 50mm and are 1.5mm thick
- These edging trims create a smooth finish that hides unsightly corner joints
- Manufactured from PVC plastic, the corner strips provide a lasting colour finish and remove the need to paint
- Designed to finish off corners, this product can also be used as an edge protectors and corner guards
| Colour | Black |
|---|---|
| Material | PVC |
| Edge profile | Straight |
| Product height | 1000mm |
| Product width | 50mm |
| Product thickness | 1.5mm |
| Product weight | 200g |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Texture | Smooth |
| Colour group | Black |
| Product code | 7427000339269 |





Reviews
There are no reviews yet.