Description
Product information
This asphalt tile is made of high-quality asphalt and is resistant to high temperatures, noise, and water. With it, your house is equivalent to a protective shield that protects your house from rain and sun at all times. Package includes 18 pieces of asphalt shingles, each measuring 100 x 33 cm, with a thickness of 2.7 mm (± 0.1 mm), covering an area of approximately 2.61 square metres. If you are good at DIY projects, you can also save on installation costs by installing them yourself.
Features and benefits
Asphalt shingles are more cost-effective than other roofing options. It is made from selected asphalt, which is not only environmentally friendly, but also beneficial to the continuous use of the building. The design of the roof looks unique and stylish with any house. Additionally, asphalt shingles are suitable for a variety of roofing projects, including houses, garden sheds, restaurants, and more.
- Each Pieces Size: L 1000 x W 330 x T 2.7 mmQuantity: 18pcs/bundle
- Designed to endure all weather conditions
- Cost-effective roofing solution for any project
- Adhesive backing simplifies the installation process
- Thickened material offers heat resistance and sound absorption
- Kindly Notes: The size is measured manually, there may be an error of 1~3mm
| Brand | Garden Sanctuary |
|---|---|
| Pack quantity | 1 |
| Coverage | 2.6m² |
| Product length | 1000mm |
| Product width | 330mm |
| Product thickness | 2.7mm |
| Product weight | 24kg |
| Colour group | Black |
| Product code | 0073553146150 |





Reviews
There are no reviews yet.