Description
Product information
These high-quality asphalt tiles are designed to resist high temperatures, noise, and water, providing your home with a protective shield against rain and sun. The package includes 18 pieces of asphalt shingles, each measuring 100 x 33 cm with a thickness of 2.7 mm (± 0.1 mm), covering an area of approximately 2.61 square meters. If you enjoy DIY projects, you can save on installation costs by installing them yourself.
- Guarantee – 1 month
- Weatherproof
Features and benefits
Asphalt shingles are more cost-effective than other roofing options. It is made from selected asphalt, which is not only environmentally friendly, but also beneficial to the continuous use of the building. The design of the roof looks unique and stylish with any house. Additionally, asphalt shingles are suitable for a variety of roofing projects, including houses, garden sheds, restaurants, and more.
- Colour: Dark Black
- Each Pieces Size: L 1000 x W 333 x T 2.7 mm
- Shape: Rectangular
- Material: Asphalt
- Coverage: 2.6 m²
- Kindly Notes: The size is measured manually, there may be an error of 1~3mm.
| Brand | Garden Sanctuary |
|---|---|
| Colour group | Black |
| Length (mm) | 1000mm |
| Pack quantity | 1 |
| Thickness (mm) | 2.7mm |
| Weight (kg) | 26kg |
| Width (mm) | 333mm |
| Product code | 0033616744938 |





Reviews
There are no reviews yet.