Description
Product information
Our fascia boards are 9mm thick and are designed to be used as cover boards, capping over the existing timber, allowing you to revitalise your roof line without the increased cost and hassle of fully replacing the existing fascia. The product has a white finish and can also be used to cover internal window cills, to line window reveals or box in pipework. The boards are available in 5 metre lengths at various widths and are 9mm thick. Product features and benefits:-Boards are 9mm thick, 5 metres long and available in various widths -Colour fast PVC-u material with a grained Anthracite Grey finish -Multiple uses including internal window cills, lining window reveals and boxing in pipework-Weatherproof, maintenance free protection-Manufactured by Eurocell, the fascia boards are guaranteed against warping or cracking
- Guarantee – 10 years
- Resistant to colour fading
- Mould resistant
- Weatherproof
Features and benefits
- Our fascia boards are 9mm thick and are designed to be used as cover boards, capping over the existing timber
- The 9mm PVC capping board offers long-term, maintenance free, protection against the elements
- The cover board has a grained anthracite grey finish and can also be used to cover internal window cills, to line window reveals or box in pipework
- The fascia cover boards are available in 5 metre lengths at various widths and are 9mm thick
- Can also be used as window sill cover board for internal and external window sills removing the need to gloss or paint
| Brand | Eurocell |
|---|---|
| Pack quantity | 1 |
| Fire rating | Not fire-rated |
| Product width | 225mm |
| Product thickness | 9mm |
| Product weight | 5000g |
| Standard | Tested to BS476 Part 7:1997 Class 1 surface spread of fire, Colour fastness Foam profiles / rigid profiles BS1006 / 1990 Part A03 |
| Material | uPVC |
| Colour group | Grey |
| Surface finish | Smooth |
| Product code | 7427000343471 |





Reviews
There are no reviews yet.