Description
Product information
15mm Knauf Moisture Panel offers all the convenience of plasterboard whilst having the ability to resist water. They are perfect for use in moist conditions, such as bathrooms and kitchens.**Boards could be supplied in Siniat depending on availability at point of order. Equivalent brands are of the same specification and price.
- Guarantee – 2 years
| Brand | Knauf |
|---|---|
| Pack quantity | 10 |
| Coverage | 2.88m² |
| Edge profile | Tapered edge |
| Location | Internal |
| Product length | 2.4m |
| Product width | 1200mm |
| Product weight | 235.01kg |
| Product thickness | 15mm |
| Standard | BBA Approved |
| Material | Knauf plasterboard |
| Colour group | Green |
| Product code | 1234562002040 |





Reviews
There are no reviews yet.