Description
Product information
This Sika FastFix All Weather is a self-setting paving jointing compound is the ideal solution to perfect pointing on paving, paths and patios.
- Apply with broom or soft brush and compact into joints
- Perfect for outdoor patio's, pavements and paths with joints over 5mm wide and 20mm deep
Features and benefits
- Fast and easy application, no mixing needed
- Can be applied in all weather, even in the rain
- Doesn't shrink or crack
- Highly water permeable, no pooling on the patio
- Allow up to 5 days for full set in temperatures between 4 °C and 15 °C
- Once opened can be stored in water and reused to reduce waste
| Application method | Brush |
|---|---|
| Colour | Dark Buff |
| Coverage | 21m² |
| Drying time | 1 day |
| Location | External |
| Maximum application temperature | 30°C |
| Minimum application temperature | 4°C |
| Model name/number | BQSKFFIXDKBF15 |
| Number of coats | 1 |
| VOC level | Low |
| Weight (kg) | 15kg |
| Product code | 5055492703644 |





Reviews
There are no reviews yet.