Description
Product information
The MetBead PVC Stop bead is perfect for use with Plasterboard or similar smooth surfaces. Using exterior grade uPVC gives unrivlled Durability and Corrosion Resistance in internal and external projects. The Perforated wingallow for superior bonding. The PVC Stop bead is designed to provide Rust-proof and high impact resistant straight edges where plaster and render terminates. This can be used on a wide variety of interior and exterior projects, coming in a range of depths from 6mm, 10mm and 15mm.
- Guarantee – 1 year
Features and benefits
- Exterior grade white uPVC
- Plaster and render thickness of 15 mm
- Standard EN 13658-2
- For use with a plaster thickness of 15 mm
- Supplied in Packs of 34
- Wing Length 40mm
- Perforated wings for superior joint compound
- Interior and exterior use
| Pack quantity | 34 |
|---|---|
| Location | Internal & external |
| Product length | 2.5m |
| Product thickness | 0.4mm |
| Product width | 15mm |
| Standard | EN 13658-2 |
| Material | uPVC |
| Suitable for | Plaster |
| Colour group | White |
| Product code | 5060938842344 |





Reviews
There are no reviews yet.