Description
Product information
The Reclaimed Shire Sovereign Stock brick, manufactured by Wienerberger, is a slop moulded / waterstruck brick that is red in colour with a light texture.As a facing brick, the Terca Reclaimed Shire Sovereign Stock brick is commonly chosen for its aesthetic qualities, and will provide a red, light textured façade.
Features and benefits
- The Reclaimed Shire Sovereign Stock brick, manufactured by Wienerberger, is a slop moulded / waterstruck brick that is red in colour with a light texture.
- As a facing brick, the Reclaimed Shire Sovereign Stock brick is commonly chosen for its aesthetic qualities, and will provide a red, light textured façade.
| Brand | Akor Building Products |
|---|---|
| Pack quantity | 250 |
| Product height | 65mm |
| Product length | 215mm |
| Product width | 102mm |
| Product weight | 550kg |
| Colour group | Red |
| Product code | 5060950713219 |





Reviews
There are no reviews yet.