Description
Product information
Built to last, this box profile roofing sheet features a high-grade enamel coating that ensures a sleek finish and a lifespan of over 20 years under normal conditions. With a thickness of 0.7mm, it offers versatility, making it ideal for agricultural, industrial, commercial, and domestic applications. The Profile 34/1000 trapezoidal single-skin sheet provides a durable solution with seven rigid profiles spaced 166mm apart across the sheet. Its 34mm profile height ensures a secure, weatherproof lap. Offering an actual width cover of 1000mm, the sheet has undergone independent testing to meet CE EN 14782 standards. Lightweight and cost-effective, this sheet is suitable for installation on roofs with a minimum pitch of four degrees. It can be applied over existing cladding or incorporated into insulated systems for both vertical and horizontal installations on walls and roofs.
- Fittings & fixings not included
- Guarantee – 6 months
- Lead-free
Features and benefits
Polyester paint coating finish | Suitable for agricultural, industrial, commercial and domestic applications | 0.7mm thickness with seven rigid profiles and 166mm pitch | Provides secure, waterproof lap with 1000mm actual width cover | Suitable for a minimum pitch of 4 | Lightweight and economical | Can be used over existing cladding or as part of an insulated system on wall and roofs
- Polyester paint coating finish
- Suitable for agricultural, industrial, commercial and domestic applications
- 0.7mm thickness with seven rigid profiles and 166mm pitch
- Provides secure, waterproof lap with 1000mm actual width cover
- Suitable for a minimum pitch of 4°
- Lightweight and economical
- Can be used over existing cladding or as part of an insulated system on wall and roofs
- *** Made to Order ***
| Brand | Marlborough |
|---|---|
| Colour | Goosewing Grey |
| Durability | Heavy duty |
| Fire rating | D-s2, d0 |
| Location | External |
| Material | Steel |
| Product length | 3700mm |
| Product thickness | 0.7mm |
| Product weight | 69kg |
| Product width | 1000mm |
| Product code | 0757221541057 |





Reviews
There are no reviews yet.